Журнал Будівництва Львівщини

Все про будівництво і ремонт, техніка і люди.

Планування ділянки 12 соток своїми руками-від А до Я!

Маючи в розпорядженні землю в 12 соток, можна розпорядитися цією невеликою площею розумно і з користю. Допоможе в цьому знання основ ландшафтного дизайну і основні правила зонування.

Планування

Перше, що потрібно зробити, приступаючи до облаштування ділянки – складання конкретного плану. Для цього потрібно подати, як територія повинна виглядати в майбутньому і викласти свої ідеї на папері у вигляді схеми або малюнка. На папері потрібно зобразити свою ділянку тієї форми, яку він має.

схема план 12 соток

Найімовірніше, план буде мати квадратну або прямокутну форму. Якщо наявний надів відрізняється більш складною формою, це також потрібно відобразити в схемі і потім обіграти в створенні дизайну.

12 соток неправильной формы планировка

планировка участка трапецией 12 соток

В плані повинні бути відзначені сторони світу і особливості ландшафту: спуски і підйоми, піднесення і низини, водойми або зелені насадження. Глибину, на якій залягають грунтові води, також потрібно відзначити в плані.

генплан 12 соток

На цьому ж етапі потрібно продумати, яка частина землі буде відведена під городньо-садівничі мети, яку площу займатиме будинок, і скільки залишиться для декоративного оформлення простору. На цьому етапі визначають, яку частину простору виділять для тих чи інших функціональних цілей.

план схема участка частного дома

Більш детально про грамотну плануванні:

Зонування

Зонування – один з основних етапів планування. Функціональних зон може бути безліч.

этапы зонирования участка

Але всі їх можна обробити на 4 основних типи:

  • Житлова частина. Сюди входить будинок, в якому будуть проживати власники або інші особи, а також всі можливі прибудови до нього. Частини двору, що безпосередньо прилягають до будинку, також відносяться до житловій зоні.
  • Господарські будівлі. Це приміщення для зберігання інвентарю, дров, льох, гараж, автостоянка та інше.
  • Земля для городу та саду.
  • Зона відпочинку. Цю частину можна заповнити найрізноманітнішим способом: розмістити на цій території басейн, альтанку, баскетбольний майданчик, тенісний корт і інше.

разделения участка на зоны схемы

На цьому етапі планування важливо відразу передбачити розміщення вхідної зони так, щоб вона була зручною і не заважала функціонуванню інших складових частин дизайну.

красивое оформление входной зоны декоративными растениями

Житловий будинок зазвичай займає невелику частину загального плану: як правило, йому на ділянці відводиться до 10% загальної території . До 20% в середньому припадає на облаштування майданчика для відпочинку.

эскиз проект участка 12 соток

расположение дома на участке 12 соток

Частина землі використовується для розташування господарських будівель, створення городу або саду, організацію простору для домашніх або сільськогосподарських тварин, якщо вони передбачені намірами власників.

Розташування головного елемента ділянки – житлового будинку, залежить від уподобань майбутніх мешканців і навколишньої інфраструктури. Нечасто будинок будують строго посередині. Якщо він розташований поруч з тихою вулицею, то будинок стоїть розмістити поруч з виходом, але якщо прямо за парканом жвава траса, то бажано перенести будівництво подалі від дорожнього пилу і шуму.

расположение дома на участке 12 соток

Прибудинкова територія може бути обладнана будь-яким способом, в залежності від площі і побажань власників. Як правило, відразу перед будинком розміщують невеликі зелені насадження – клумби, декоративні кущі або невеликі дерева. Перед будинком може бути альтанка, невеликий ставок або басейн.

прудик на входной зоне

Незалежно від розміру ділянки важливо дотримувати мінімальну відстань житловим будинком і деякими функціональними зонами. Наприклад, відстань до приміщення, де знаходяться домашні тварини, має бути не менше 15 метрів, якщо на території є вуличний туалет або сховище сміття – 20 метрів. При наявності компостній ями від неї до будинку повинно зберігатися відстань не менш 7 м.

Размещение дома на участке нормы и правила

Город і сад, як правило, займають найбільшу частину простору. Тому важливо продумати, як розмістити його так, щоб вид на грядки не відкривався прямо з порога будинку або при вході з вулиці. Раціонально город об’єднати з садом, який якраз і закриває грядки з овочами від очей.

сад и огород на 12 сотках

Слід також врахувати, що якщо відразу за парканом проходить жвава траса або людна вулиця, городню і садову зону краще максимально віддалити від забору, щоб не провокувати попадання вихлопних газів і пилу на рослини.

дом на участке 12 соток

Зону відпочинку бажано зробити центральним елементом дизайну ділянки. Вона часто розташовується безпосередньо перед будинком, тим самим забезпечуючи швидкий доступ мешканцям і в той же час виконуючи важливу декоративну функцію. У центрі цієї зони бажано розмістити альтанку.

беседка с прудом на 12 сотках

Вона не тільки привносить затишок, але і дозволяє відпочивати на вулиці в жаркий або дощовий день. При цьому альтанка може бути капітальної, виконаної з дерева або цегли і навіть мати засклені вікна і піч в середині. У такому випадку вона придатна до використання навіть взимку. Більшість будинків мають неутеплені відкриті літні альтанки.

беседка с прудом на участке

Якщо є бажання розмістити на території мангал або барбекю, найкраще місце для них – безпосередньо поруч з альтанкою. Тут же доречні клумби , фонтани і басейн . зона отдыха на 12 сотках планировка

Якщо планується створення зон для активних ігор, наприклад, тенісу, бадмінтону, баскетболу або футболу, з метою зниження шуму їх краще розміщувати далі від житлового будинку і альтанки.

зона отдыха с беседкой на участке 12 соток

Безпосередньо поруч із зоною відпочинку може розташовуватися дитячий майданчик. Її наповнення може залежати від кількості і віку дітей, їх переваг і фантазії батьків.

детский городок с горкой на даче
Господарська зона необхідна, але виглядає зазвичай не дуже естетично. Тому гараж, сарай , літню кухню або приміщення для зберігання дров бажано прибрати подалі. Наприклад, розмістити за садової зоною або декорувати клумбами або іншими елементами декору.

хозпостройки на 12 соток

Все зони можуть бути розміщені в будь-якому порядку і комбінації. Але важливо, щоб вони об’єднувалися в одну цілісну систему. Разом з тим зони можна відокремлювати один від одного за допомогою мощених доріжок, клумб або невеликих декоративних огорож.

разделение зон на участке 12 соток

Ландшафтний дизайн

Ландшафтному дизайну необхідно приділити достатньо уваги. Дотримання основних правил не тільки необхідно з естетичної точки зору, але і допомагає більш економічно і раціонально розмістити всі складові майбутнього ділянки.
В ландшафтному дизайні існує безліч стилів. Вони можуть застосовуватися як в чистому вигляді, так і еклектично.

Основні стилі наступні:

  • Класичний. Він відрізняється прямих ліній, строгими геометричними лініями в розміщенні всіх об’єктів. Газони і дерева повинні бути рівно і акуратно підстрижені, все елементи гармонійно вписані в загальний дизайн. ландшафтный дизайн в классическом стиле
  • етніка. Цей стиль відтворює естетику і традиції  села. Тому при виборі матеріалів для будівель віддають перевагу дереву, а в декорі – різьбі. русский стиль в ландшафтном дизайне
  • Англійський стиль. Тут превалює свобода в розміщенні всіх елементів дизайну. Сад, газон і інші рослинні складові повинні бути акуратними і доглянутими, але симетрія не обов’язкова. Доповнить англійський стиль кам’яна доріжка і аналогічна кам’яна оздоблення для ставка. английский стиль планировка ландшафтный дизайн
  • Японський стиль . Основна його ідея – мінімалізм. Всі деталі повинні бути функціональними, ніяких зайвих деталей і зайвого декору. Традиційно в стилі японського мінімалізму прийнято прикрашати ділянку зимовим садом, який буде основним дизайнерським елементом. японский стиль в ландшафтном дизайне

Мінімалізм все міцніше входить в ландшафтний дизайн житлових і заміських дворів. Але недостатньо позбутися зайвих деталей. Важливо надати всіх використовуваних елементів функціональність і естетику. Цей стиль передбачає такі елементи:

ландшафтный дизайн минимализм

  • Мінімум господарських будівель.
  • Відсутність великої кількості деталей і різноманітності в дизайні.
  • Чіткий поділ на зони без плавних переходів.
  • Мінімум колірного і фактурного різноманіття: всі щаблі, настили, подіуми повинні бути виконані з одного або схожого матеріалу.
  • Невелике різноманітність дерев, кущів та квітів для прикраси. Як правило, вони розташовуються в певному порядку і дуже гармонійно.
  • Альтанки та інші малі архітектурні форми не кричущі, стримані і невеликі за площею.

Існують також стилі кантрі, хай-тек, прованс і багато інших. Кожен стиль має власні особливостями і перевагами.

Ландшафтный дизайн Хай тек

Проекти під прямокутна ділянка

Ділянка 12 соток найчастіше має прямокутну форму зі стандартним розміром 30х40м. Така форма дуже зручна для планування: вона дозволяє обладнати довгі доріжки, які будуть з’єднувати різні частини ділянки.
Якщо наділ має прямокутну форму, є сенс розмістити основні елементи дизайну наступним чином:

проект участка 10 соток

  • Житловий будинок можна побудувати в північній частині, так як найімовірніше, що там буде більше тіні. Основні вікна можна вивести на східну і західну сторони. На південній стороні може розташовуватися веранда, яка захистить внутрішні кімнати від інтенсивних сонячних променів. расположение дома по сторонам света
  • Якщо плануються овочеві грядки, то є сенс надати їм строгу прямокутну форму. Так вони будуть більш гармонійно виглядати. Найкраще місце для грядок – південна частина, щоб на них не потрапляла тінь від будівель і дерев. Розташування грядок з овочами частково залежить від грунту. грядки на 12 соток

Якщо в її складі переважно глина, грядки краще розташувати з півночі на південь. Якщо грунт піщаний, краще напрямок – зі сходу на захід, так є можливість запобігти швидкому висиханню субстрату.

схема участка относительно ветра
Жива огорожа з дерев – захистить ділянку від вітру

Існує кілька важливих правил, які діють при нестандартному ландшафті. Наприклад, якщо більша частина ділянки розташовується в низинній частині, то будинок повинен бути розташований в найвищій його частини, що допоможе запобігти підтопленню.

планировка участка 12 соток с перепадами

Якщо ділянка знаходиться на затяжному схилі, житловий будинок потрібно розміщувати на ньому відповідно до певних правил. Наприклад, при південному розташуванні схилу будинок краще будувати на узвишші. На північному схилі найкраще місце для будинку – серединна частина в сторону заходу.

планировка участка на склоне

Що стосується облаштування та дизайну ділянки на схилі, цю особливість важливо правильно обіграти. Спочатку потрібно визначити кут нахилу – до 15 градусів або більше. Фактично якщо ухил становить менше 15 градусів, цей показник особливо важливий при зведенні будинку.

Якщо цифра більше 15, при проектуванні потрібно вдатися до деяких хитрощів:

  • Щоб зробити схил менш крутим, його можна зробити кілька терас горизонтальної форми. На краях рівнів можна встановити підпірні стінки і обмежувальні укоси. На таких терасах можна висадити рослини і розмістити невеликі споруди. ландшафтный дизайн участка на склоне
  • Знизити крутизну можливо за допомогою такого методу: зрізати частину схилу в самих опуклих місцях або, навпаки, підсипати, щоб вирівняти ландшафт. Уже після такого вирівнювання на цьому місці стоїть зводити споруди. выравнивание участка на склоне
  • В місці спуску можна зробити доріжки, надавши їм формат ступенів або пандуса. А прибере ефект порожнечі навколо декорування у вигляді квітів, акуратних кущів і каменів. Один з варіантів, який буде мати гарний вигляд на крутому підйомі і стане хорошим доповненням до загального дизайну – діагональна доріжка. ландшафт участка на склоне

Всі рівні схилу бажано обладнати дренажною системою, що запобігає підтоплення. Важливо також надійно зміцнити схили , посадивши рослини з міцною кореневою системою, в тому числі дерев або великих кущів. Укріпити схил можна і механічним методом, для чого використовувати пористі георешітки, біомати і інші подібні матеріали.

Про планування таких ділянок:

Якщо ділянка має подовжену форму, житловий будинок найкраще розташувати ближче до найкоротшою кордоні території. При розмірі 40х30м будинок можна побудувати по центру. Так всі інші функціональні зони будуть досить близько і в той же час на достатній відстані.

планировка вытянутого участка планировка прямоугольного участка

Більш детально – дивіться в наступному відео:

Квадратний ділянку можна розбавити асиметричним дизайном. Ця форма здається найнуднішою, але в той же час дозволяє використовувати багато варіанти. Щоб заощадити місце по центру, будинок краще розмістити у одного з країв. По всьому периметру можна зробити доріжки, уздовж яких облаштувати клумби. Добре урізноманітнюють дизайн асиметричні доріжки і елементи декору.

проект 12 соток квадратной формы

планировка квадратного участка

Якщо ділянка кутова, можна приділити більше уваги елементам декору круглої форми, які зроблять простір більш гармонійним. Це перш за все альтанки, квіткові клумби певної форми, круглий газон. Непогано використовувати також асиметрію у всіх елементах дизайну.

планировка углового участка

About The Author